Dieta ketogeniczna – wszystko co musisz o niej wiedzieć

Dieta ketogeniczna to bardzo nisko-węglowodanowa, wysokotłuszczowa dieta, która dzieli wiele podobieństw z dietami Atkinsa i low-carb. Polega ona na drastycznym ograniczeniu spożycia węglowodanów i zastąpieniu ich tłuszczem. Ta redukcja węglowodanów wprowadza organizm w stan metaboliczny zwany ketozą. Kiedy to nastąpi, organizm staje się niezwykle wydajny w spalaniu tłuszczu dla energii. Zamienia również tłuszcz w ketony w wątrobie, które mogą dostarczyć energii dla mózgu (18).

 

Głównym celem diety ketogenicznej jest wprowadzenie organizmu w ten stan metaboliczny. Chociaż istnieje kilka różnych sposobów, aby to osiągnąć, większość ludzi decyduje się na diety o bardzo niskiej zawartości węglowodanów, takie jak dieta ketogeniczna lub dieta Atkinsa.

 

Na tych typach diet, będziesz musiał drastycznie zmniejszyć spożycie węglowodanów i zastąpić je tłuszczem. Białko jest generalnie ograniczone do 10% całkowitej ilości kalorii na dzień (z niektórymi zaleceniami idącymi tak nisko jak 5%). Pozostałe kalorie pochodzą z tłuszczu.

 

Chociaż wiele osób wierzy, że cięcie węglowodanów automatycznie doprowadzi do utraty wagi, niezależnie od tego, co jeszcze jesz, to nie jest prawda. W rzeczywistości, jeśli zastąpisz te węglowodany większą ilością tłuszczu lub białka, możesz faktycznie przybrać na wadze na diecie „low-carb”.

Więcej na: beasmetics.pl