Zalety serwera w chmurze

Bardzo często ostatnimi czasy można się spotkać z takim pojęciem jak serwer chmura. Czym to jest? Jakie są jego zalety i wady oraz czy faktycznie opłaca się posiadać taki serwer z punktu widzenia biznesowego?

Zasoby biznesowe a chmura danych

Obecnie największym zasobem jest wiedza, informacje i dane. Dotyczy to zarówno tego, aby dane i informacje posiadać, jak i aby można było z nich korzystać. Do niedawna najbardziej popularnym rozwiązaniem było posiadanie własnych serwerów, na których trzymaliśmy dane, ale niestety to rozwiązanie ma sporo minusów. Przede wszystkim zawsze istnieje takie ryzyko, że serwer, a w nim bazy danych zostaną fizycznie zniszczone (na przykład wyniku pożaru). Drugie duże zagrożenie jest takie, że w przypadku ataku hackerskiego, nasze mogą zostać wykradzione, a dodatkowo zniszczone. Serwery w tak zwanej chmurze minimalizują niemal do zera, zarówno pierwszy, jak i drugi element niepokoju. https://vmgen.pl/serwer-w-chmurze/

Jak działa serwer chmura?

Serwer chmura działa w sumie nieco podobnie jak klasyczny serwer, dodatkowo serwer chmura może być połączony, z naszym fizycznym serwerem. Serwer chmura zapisuje wszystkie dane, jakie mamy na naszym serwerze, tworzy ich kopie zapasowe, umożliwia pracę na nich, a dodatkowo co warto podkreślić, nigdy nie ma jednej kopii zapasowej. Jeśli nawet jeden serwer chmury ulegnie awarii, uszkodzeniu lub zniszczeniu, to nasze dane są bezpieczne. Oczywiście dane są odświeżane na bieżąco, więc praca z wykorzystaniem serwera chmury zasadniczo nie różni się od tego, jak się pracuje na zwykłym serwerze.