Wioślarstwo – czy znasz zasady tego sportu?

Wioślarstwo jako sport ewoluowało przez lata, ale nadal istnieje kilka podstawowych zasad, które powinieneś znać, jeśli zamierzasz uczestniczyć w tym sporcie lub tylko go oglądać.

Wioślarze są zwróceni do przodu i siedzą na przesuwanych siedzeniach. Muszą pozostać w pozycji siedzącej i poruszać nogami przez cały czas – ale tylko tymi, które ciągną wiosło. Ręce wioślarza nie mogą opuścić uchwytu wiosła i muszą utrzymać odpowiedni chwyt przez cały czas.

Wioślarze nie mogą zmieniać miejsc podczas wyścigu i muszą brać udział w zawodach w parze z dwoma osobami na łodzi. Jest też wydarzenie coxless para, gdzie tylko jeden wioślarz jest używany na łodzi.

Łodzie wyścigowe muszą mieć 8 stóp długości, 4 stopy szerokości i utworzone z określonej liczby kawałków drewna, które muszą być połączone zszywkami. Łodzie mają również maksymalną wagę dozwoloną, gdzieś pomiędzy 14-30 kilogramów w zależności od rodzaju wiosłowania odbywającego się.

Wioślarze noszą buty do wiosłowania, które pomagają im ślizgać się po podłodze łodzi. Dostają również mokre kombinezony, które pomagają skompresować swoje ciała, aby mogli wykonywać ruchy jak najmniejsze podczas pobytu w łodzi.

Więcej na womactive.pl