Kolarstwo‎ – czy wiesz jak powstał ten sport?

Czy wiesz, że sport rowerowy ma historię niemal tak starą jak sam rower? Pierwsze rowery zostały wynalezione pod koniec XIX wieku, a entuzjaści szybko zakochali się w tym nowym środku transportu. Zaczęli ścigać się na rowerach i odkryli, że prędkość roweru wzrasta, gdy jego koła obracają się szybciej.

Aby osiągnąć ten wzrost prędkości, zaczęli majstrować przy różnych przekładniach i innych mechanizmach. W końcu opracowali trzybiegowy rower, który nazwali „rowerem bezpieczeństwa”. W tamtych czasach został on nazwany „bezpiecznym”, ponieważ posiadał takie cechy jak dwa równej wielkości koła i dwa zestawy pedałów, które były umieszczone obok siebie. Dzięki temu był bezpieczniejszy od popularnych w tamtych czasach zwykłych penny-farthings. Nowoczesny rower wyewoluował z tego trzybiegowego modelu.

Bezpieczny rower składa się z ramy i jednego lub więcej kół. Rowerzysta siedzi na szczycie ramy, która ma dwa zestawy pedałów umieszczonych obok siebie. Oprócz przerzutek i hamulców (które zostały wprowadzone dopiero później), bezpieczne rowery mają również kierownicę, która służy do kierowania rowerem.

Więcej na: soxx.pl